Best Quality Multi Function AI Intelligent + WDR 120dB Real Time 1080P Face Detection Tracking Capture Recognition IP Camera Anti-theft Alarm System Factory
LSVISION Best Quality LS VISION Multi Function AI Intelligent + WDR 120dB Real Time 1080P Face Detection Tracking Capture Recognition IP Camera Anti-theft Alarm System Factory
| Units per Carton | |
|---|---|
| Carton Dimensions (mm) | |
| Carton Weight (kg) |
| Facial Recognition System Detail |

Face Recognition and Nvr Kit
. Face recognition application integrated package, can be used to prevent thieves, anti-theft, anti-customary stealing, early warning of dangerous personnel, is your store security butler!
- Algorithme intelligent intégré pour la capture des visages dans des environnements complexes ; suivi des visages, mode d'exposition des visages, filtrage automatique des visages ; stockage de la base de données des visages, recommandation d'importer 22 400 photos numériques, possibilité de définir une liste en noir et blanc pour réaliser une comparaison en temps réel des visages de face.
- Le terminal mobile peut assurer la prévisualisation en temps réel de l'image de l'enregistreur à disque dur, de la caméra réseau, la lecture vidéo à distance, le stockage local d'images et de vidéos, et la gestion des informations d'alarme par le biais du réseau sans fil ;
* Stranger (Non-Whitelist) Alarm and increase the Welcome/Pop-up Function
Application:
Applicable à l'école, au supermarché, à l'hôpital, à la communauté, etc. pour la surveillance du visage et le contrôle !
Réalisez la surveillance des visages, le contrôle, l'établissement de listes noires et blanches, la recherche basée sur les visages !
Standard: 1pcs Face Recognition IP Camera + 1pcs Face NVR + 1pcs Alarm
IP Camera :
Hi3519+1/1.8″ 2.0MP Sony385 CMOS ;
/H.264/MJPEG Coding;
Objectif motorisé 9-22mm ;
4pcs IR led, distance IR 30 mètres ;
> 120dB WDR numérique ;
Réduction numérique du bruit en 3D ;
Gestion d'un maximum de deux bases de données faciales ;
Support 22400 face image inventory;
Support POE (802.3at) et application mobile
NVR:
Hi3536
Coding;
Prise en charge de la reconnaissance des visages 1CH 1080P IPC +3CH 1080P ;
ordinary IP Camera Video Input;
1CH 1080P Playback;
VGA Interface 1CH, HDMI Interface 1CH;
2CH USB2.0 Interface,1CH SATA (6TB Hard Drive) Interface;
Prise en charge de l'interrogation sur les détails de la comparaison des visages ;
Support face playback
Alarme :Sound and light alarm
·Embedded smart face algorithm, which supports face capture in complex environment.
·Support face tracking, face exposure mode, and face automatic filtering.
·Support front-end face alignment.
·support the detection, tracking, snapping, grading, screening, feature extraction and recognition of moving faces, and outputs the best alignment results.
·supports the detection of up to 32 targets per frame and the recognition speed is fast.
·The face capture scenes are backlighting scenes and ordinary scenes for backlighting and normal environment respectively. Two modes can be set up.
·Aiming at the optimization of face application scene, it is suitable for face detection, feature extraction and recognition.
·Support face exposure function, wide dynamic range of 120dB, suitable for monitoring under backlight environment;
·Support area selection of face recognition; multi parameter setting, face parameter setting, professional level capture rate;
·The setting range of facial image quality (1-99) is adjustable.
·Support face detection with more than 30*30-300*300 pixels.
·Support the upload of face pictures and original pictures, and the quality of face picture coding can be adjusted.
·The number of supporting snapshots can be set up.
·Supports the management of up to 2 people’s face databases, and each face library supports more than 3200 face importing.
·The total storage space for supporting the face database is 16GB, and the single face supports 150*150-960*960 pixel interval.
·Support different people’s face database for different time.
·Support the blacklist than the successful alarm output;
·The embedded intelligent network hard disk recorder shows the front face face matching results, which can be used for fast retrieval.
·Support multilingual languages.
·Support VGA and HDMI output at the same time.
·Support the supporting WEB and CMS platform.
·Support all kinds of mobile phone monitoring (iPhone /Android).
General Function
·The maximum resolution is up to 2 million pixels (1920 x 1080), and can output real-time 30fps images at this resolution, and the image is more fluent.
·Scan CMOS by line by line to capture motion images without aliasing
·Adopt the latest standard video compression technology, high compression ratio, accurate and stable code flow control.
·Built in automatic day and night type dual filter switching mechanism, with manual or automatic color to turn black and other switching mode.
·Support digital wide dynamic, 3D digital noise reduction function
·A variety of white balance models, suitable for various scenarios.
·Support protocol, national standard GB28181
Mobile Terminal Function
·The mobile terminal can realize the real-time image preview, remote video playback, local picture and video storage, and alarm information management through the wireless network.
·Android client can be downloaded in application treasure, IOS client can download in “App Store”.
| Facial Recognition System Technology |

Specification |
| Item | Artificial Intelligence Biometric Face Recognition Camera |
| Sensor Type | CMOS à balayage progressif 1/1,8 |
| Electronic shutter | 1/25s~1/10000s |
| Minimum illuminance | Color 0.001Lux@F1.2;Black and white 0.0001Lux@F1.2; |
| Signal-to-noise ratio | ≥50dB(AGC OFF) |
| Wide dynamic range | ≥120dB |
| De-noising | 3D digital noise reduction |
| Lens type | 3,6-11mm F1.4, angle de champ horizontal 106,8 degrés ~44,2 degrés. |
| Compression standard |
|
| Norme de compression vidéo | +//H.264/MJPEG |
| encoding type | Profil principal |
| Taux de code vidéo | 32 Kbps~16Mbps |
| Paramètres de l'image | peut régler la luminosité, le contraste, la saturation, la netteté, la balance des blancs ; AWB (balance des blancs automatique), AGC (gain automatique), AE (contrôle automatique de l'exposition) ; prise en charge de l'occlusion de la zone de confidentialité ; superposition OSD ; rotation de l'image : normale 90 / 270 degrés automatique, noircissement manuel ou automatique des couleurs et autres modes de commutation |
| Smart alarm | Occlusion alarm, network cable broken, IP address conflict, memory full, memory error |
| Video resolution main stream | 1080P(1920×1080)/1280×720 |
| Video resolution Auxiliary code stream | D1(704×576)/VGA(640×480)/640×352/QVGA(320×240) |
| Fréquence d'images vidéo | 50Hz: 50fps (1920×1080,1280×960,1280×720) 60Hz: 60fps (1920×1080,1280×960,1280×720) |
| Character superposition | Soutien |
| Smart encoding | prend en charge le codage d'amélioration de la région d'intérêt ROI à faible débit et faible latence, et prend en charge 4 régions ROI. |
| Smart detection | prend en charge la détection des occlusions, la détection de la défocalisation, la détection de la luminance, la détection des couleurs, la détection des sons, la détection des restes, la détection des mobiles, le cordon virtuel, l'intrusion régionale. |
| Smart control | prend en charge le contrôle intelligent de l'ouverture et de la fermeture des alarmes, de l'élimination des défauts et de la réduction intelligente du bruit. |
| Professional Intelligence | |
| Intelligent analysis | face capture, face tracking and face automatic filtering |
| Picture format | capture pictures using JPEG coding |
| The sensitivity | 0-10 adjustable, the lower the sensitivity, the higher the image quality. |
| Area settings | support face recognition area selection |
| Upload mode | private protocol, hokang protocol, FTP upload |
NVR Parameters
| system | Model:LS-FR100 |
| Master control | Hi3520DV200 |
| Operating system | embedded Linux operating system |
| Decode type | H.264 |
| Accès à la vidéo | 4ch 1080P |
| Replay | 1 canal 1080P |
| Audio Frequency | |
| Compression mode | G.711A |
| speaking | Do not support |
| Video Management | |
| Video recording | manual recording, alarm recording, dynamic detection, video recording, general video recording. |
| Video query | channel retrieval, calendar retrieval, event retrieval, time retrieval |
| Record Storage | local hard disk storage |
| Backup mode | USB backup |
| Interface | |
| VGA interface | 1 |
| HDMI interface | 1 |
| USB interface | 2 USB2.0 interface |
| Hard disk | 1 SATA interface (single maximum support 4T hard disk) |
| network | |
| Network interface | Port Ethernet adaptatif 10M/100M |
| Network protocol | 1 channel audio input (MIC IN/Line IN); 1 way audio output interface |
| Other specifications | |
| Power | 12V/2A |
| Power | <10W(without hard disk) |
| Working temperature | -10°C ~60°C |
| Working humidity | 10% ~ 90%RH |
| Size | 260*43*190mm |
Certification |
À propos de LS VISION |

Share to :
Produits similaires
-
Caméra de sécurité IP AI
LS VISION IP CCTV NVR Kit Surveillance System With Alarm And Night Vision
Note 0 sur 5 -
Caméra de sécurité IP AI
LS VISION Custom Outdoor IP PTZ cctv security surveillance cameras
Note 0 sur 5 -
Caméra de sécurité IP AI
LS VISION Poe NVR Kit Night Vision AI network security secured camera System
Note 0 sur 5
Bienvenue chez Be LS VISION Partners
LS VISION: For a Better World!










