8 inch Face Recognition Temperature Detection Camera
This is a face recognition temperature measurement camera, 0.3-second non-contact automatic temperature detection, fever alarm, mask detection, personnel blacklist, whitelist, face recognition contrast opening, attendance registration, attendance management and other functions; multiple countries The language display and voice prompt version supports 22,400 face databases and 100,000 records; it is suitable for entrances of schools, companies, shopping malls and other public places.
| Units per Carton | |
|---|---|
| Carton Dimensions (mm) | |
| Carton Weight (kg) |
Model No.: LS-FR101-T(7 inch)
Model No.: LS-FR102-T(8 inch)
1、Human Body Temperature measurement
2、Non-contact automatic body temperature detection
3、High-precision infrared human temperature acquisition
4、Automatically identify unmasked personnel and real-time alarm
5、Support mid-range temperature measurement and real-time warning of high temperature
6、Support binocular live detection
7、Motion tracking exposure in strong backlight environment
8、Supports fog through, 3D noise reduction, strong light suppression, electronic image stabilization, and has multiple white balance modes, suitable for various fields
9、Support electronic voice broadcast (normal human body temperature or super high alarm, face recognition verification results)
10、Applied to gate channel and access control attendance to achieve safe and efficient access control of personnel
11、Support 22400 faces database and 100000 records
12、Applicable to company employee time and attendance Applicable to places with more staff such as stations, schools and hospitals
VMultiple door opening methods can be set, and company employees can also open the door in comparison with the face database.
VTemperature mode: Normal temperature, open the doo.
Click on the mask detection mode, and it will prompt “please wear a mask” when there is no mask.
VCompared with the face recognition of the face database, it can be used for company employees to register and attend work.







| Technical Specification |
| Modello | LS-FR102-T |
| Hardware | |
| Chipset | Hi3516DV300 |
| Sistema | Sistema operativo Linux |
| RAM | 16G EMMC |
| Sensore di immagine | CMOS DA 1/2,7″ |
| Lente | 4,5 mm |
| Parametri della telecamera | |
| Macchina fotografica | La telecamera binoculare supporta il rilevamento in tempo reale |
| Pixel effettivo | 2 Mega pixel, 1920*1080 |
| Min. lux | Colore 0,01Lux @F1.2 (ICR); B/N 0,001Lux @F1.2 |
| SNR | ≥50db(AGC OFF) |
| WDR | ≥80db |
| Riconoscimento dei volti | |
| Altezza | 1,2-2,2 M, angolo regolabile |
| Distanza | 0,5-2 metri |
| Angolo di visuale | Vertical ±40 degree |
| Reco. Tempo | <500ms |
| Temperatura | |
| Gamma | 30-45(℃) |
| Precisione | ±0.3(℃) |
| Distanza | 0.3-0.8 |
| Tempo di risposta | <300ms |
| Interfaccia | |
| Interfaccia Internet | RJ45 10M/100M Ethernet |
| Porto di Weigand | Support input/output 26 and 34 |
| Uscita allarme | Uscita a relè a 1 canale |
| Porta USB | 1USB port (Can be connected to ID identifier) |
| Generale | |
| Ingresso di alimentazione | DC 12V/3A |
| Consumo di energia | 20W (MAX) |
| Working temperature | 0℃ ~ +50℃ |
| Umidità | 5~90%, senza condensa |
| Dimensione | 123,5 (L) * 84 (A) * 361,3 (L) mm |
| Peso | 2,1 kg |
| Apertura della colonna | 33 mm |
Share to :
Prodotti correlati
-
Sistema di controllo accessi e presenze
schermo pubblicitario lcd da 21,5 pollici senza fili con termometro pubblicitario a infrarossi k ios k
Valutato 0 su 5 -
Sistema di controllo accessi e presenze
7 pollici senza contatto a infrarossi temperatura corporea di misurazione del viso riconoscimento automatico identificare smascherato temperatura sistema di telecamere di allarme
Valutato 0 su 5 -
Terminale di rilevamento della temperatura per il controllo degli accessi
LS VISION HD 720P Citofono bidirezionale in tempo reale PIR Rilevamento del movimento e campanello WIFI Supporto allarme mobile e basso consumo energetico
Valutato 0 su 5 -
Telecamere per il controllo degli accessi
LS VISION European WiFi Health Code Scanner 5 Inch Access Controller EU Italy Green Pass QR Code Reader Manufacturer
Valutato 0 su 5
Benvenuti a Be LS VISION Partner
LS VISION: For a Better World!




