8 inch Face Recognition Temperature Detection Camera
This is a face recognition temperature measurement camera, 0.3-second non-contact automatic temperature detection, fever alarm, mask detection, personnel blacklist, whitelist, face recognition contrast opening, attendance registration, attendance management and other functions; multiple countries The language display and voice prompt version supports 22,400 face databases and 100,000 records; it is suitable for entrances of schools, companies, shopping malls and other public places.
| Units per Carton | |
|---|---|
| Carton Dimensions (mm) | |
| Carton Weight (kg) |
Model No.: LS-FR101-T(7 inch)
Model No.: LS-FR102-T(8 inch)
1、Human Body Temperature measurement
2、Non-contact automatic body temperature detection
3、High-precision infrared human temperature acquisition
4、Automatically identify unmasked personnel and real-time alarm
5、Support mid-range temperature measurement and real-time warning of high temperature
6、Support binocular live detection
7、Motion tracking exposure in strong backlight environment
8、Supports fog through, 3D noise reduction, strong light suppression, electronic image stabilization, and has multiple white balance modes, suitable for various fields
9、Support electronic voice broadcast (normal human body temperature or super high alarm, face recognition verification results)
10、Applied to gate channel and access control attendance to achieve safe and efficient access control of personnel
11、Support 22400 faces database and 100000 records
12、Applicable to company employee time and attendance Applicable to places with more staff such as stations, schools and hospitals
VMultiple door opening methods can be set, and company employees can also open the door in comparison with the face database.
VTemperature mode: Normal temperature, open the doo.
Click on the mask detection mode, and it will prompt “please wear a mask” when there is no mask.
VCompared with the face recognition of the face database, it can be used for company employees to register and attend work.







| Technical Specification |
| Model | LS-FR102-T |
| Hardware | |
| Chipset | Hi3516DV300 |
| System | Linux operation system |
| RAM | 16G EMMC |
| Image sensor | 1/2.7″ CMOS |
| Lens | 4.5mm |
| Camera Parameters | |
| Camera | Binocular camera supports live detection |
| Effective pixel | 2Mega pixel,1920*1080 |
| Min. lux | Color 0.01Lux @F1.2(ICR);B/W 0.001Lux @F1.2 |
| SNR | ≥50db(AGC OFF) |
| WDR | ≥80db |
| Face Recognition | |
| Height | 1.2-2.2 M, angle adjustable |
| Distance | 0.5-2 Meters |
| View angle | Vertical ±40 degree |
| Reco. Time | <500ms |
| Temperature | |
| Range | 30-45(℃) |
| Accuracy | ±0.3(℃) |
| Distance | 0.3-0.8 |
| Response time | <300ms |
| Interface | |
| Internet interface | RJ45 10M/100M Ethernet |
| Weigand port | Support input/output 26 and 34 |
| Alarm output | 1channel relay output |
| USB port | 1USB port (Can be connected to ID identifier) |
| General | |
| Power input | DC 12V/3A |
| Power consumption | 20W(MAX) |
| Working temperature | 0℃ ~ +50℃ |
| Humidity | 5~90%, no condense |
| Dimension | 123.5(W) * 84(H) *361.3(L)mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Column aperture | 33mm |
Share to :
Related products
-
Access Control Attendance System
21.5 inch wireless lcd advertising display screen with infrared advertising thermometer k ios k
Rated 0 out of 5 -
Access Control Attendance System
7 inch Non-contact Infrared Body Temperature Measuring Face Recognition Automatically Identify Unmasked Temperature Alarm Camera System
Rated 0 out of 5 -
Access Control Temperature Detection Terminal
LS VISION HD 720P Two Way Real Time Intercom PIR Motion Detection and Intercom WIFI Doorbell Support Mobile Alarm and Low Power
Rated 0 out of 5 -
Access Control Attendance Cameras
LS VISION European WiFi Health Code Scanner 5 Inch Access Controller EU Italy Green Pass QR Code Reader Manufacturer
Rated 0 out of 5
Welcome To Be LS VISION Partners
LS VISION: For a Better World!




